top of page
Sök
  • Skribentens bildTodd Åkesson

33 klubbmästare korade - 150 medlemmar på KM-festen!

Under gårdagens mycket långa och intensiva finaldag avslutades årets rekordmästerskap i nya hallen. Det blev en lördag fylld av glädje, umgänge, gemenskap och massor av spännande tennis när 26 rafflande finaler stod på agendan innan det vankades middag, prisutdelningar, tal och framträdanden under kvällens fest. Över 150 medlemmar tog plats på läktaren och KM-festen. Fullspikat och fantastiskt!Under 10 otroliga KM-dagar har 288 spelare utgjort 454 starter när 457 matcher har spelats och 33 färska klubbmästare korats. Det är rekord, på rekord, på rekord, på rekord och helt sanslöst att närmare 25 procent av klubbens medlemmar är med och tävlar i klubbmästerskapen. Extra kul att våra nya klasser för tennisskoleelever med maxi- och midiboll blev så lyckade. Parallellt med deltagarantalet i motionärsklasserna fortsätter växa. Så kryddar vi det med elitveteraner, tävlingsjuniorer, collegespelare och ATP-proffs. Näsbyparks KM är verkligen för alla åldrar och nivåer.


Samtliga klubbmästare:

Herrar A: Max Pettersson

Damer A: Elina Kamyabsharifi

Herrar B: Nir Zabary

Damer B: Madeleine Koch

Herrar C: Thomas Andersson

Damer C: Yulia Simmross

Herrar D: Lars Hagrot

Damer 40: Malin Riesenfeld

Herrar 45: Björn Sahlin

Damer 50: Sofi Håkanson

Herrar 55: Fredrik Hägglund

Herrar 70: Jan Dahlqvist

Herrdubbel A: Vito Tonejc/Vincent Turina

Damdubbel A: Louise Ternström/Astrid Bergh

Herrdubbel B: Elias Wiorek/Victor Bonn

Damdubbel B: Manja Stockhaus/Lydia Allgårdh

Herrdubbel C: Claes Nordqvist/Carl Johan Stackell

Damdubbel C: Susanna Gyllenbåga/Marina Bonn

Herrdubbel 40: Joakim Törnqvist/Lars Jonsson

Damdubbel 40: Karin Gardes/Bogdana Moldovan

Mixeddubbel A: Saga Koch/Vincent Turina

Mixeddubbel B: Kajsa Sandwall Törnqvist/Joakim Törnqvist

Generationsdubbel A: Elias Wiorek/Linda Andreasson

Generationsdubbel B: Alvin/Mikael Zetterberg

Pojkar 16: Max Nylander

Flickor 16: Olivia Mattsson

Pojkar 14: Maximilian Simmross

Flickor 14: Kajsa Sandwall Törnqvist

Pojkar 12: Walter Stenquist

Flickor 12: Elsa Nylander

Juniordubbel: Maximilian Simmross/Harald Lagergren Klicka här för att se samtliga resultat från KM.


Övriga utmärkelser:

Årets bragd: Björn Sahlin

Årets fair play: Molly Lind och Elsa Nylander

Svettdroppen: Olof Wollmann (400 games)

Ut som ett spjut: Mikael Angervall

Årets coach: Lisa Öhrn Herraez

Årets shot demon: Fred Hyborn

Årets sharknado: Rafael Moldovan

Årets näsbränna: Eva Ternström

Årets comeback: Elias Wiorek

Årets statement: Felix Skytt

Årets filmning: Magnus Wollmann

Årets guldet blev till sand: Michael Moldovan, Olof Wollmann och Viggo Fogel

Årets utveckling: Victor Bonn och Kajsa Sandwall Törnqvist Avslutningsvis vill undertecknad tacka för ännu ett fantastiskt KM i sann Näsbyparksanda. Tack för alla lovord kring arrangemanget. Det har varit extra givande att äntligen få arrangera tävlingen i den nya hallen efter flera år med sämre förutsättningar eller inga förutsättningar alls. Ett extra tack till alla som på ett eller annat sätt varit med och bidragit till att mästerskapet återigen vuxit sig ännu större, bättre och sett till att det fortsätter vara en höjdpunkt för många av klubbens medlemmar. Något att tillsammans enas kring och fortsätta försöka vårda och utveckla. Nu tar vi nya tag in i vårterminen. Mängder med fler bilder, filmer  och inlägg från KM hittar du på vår Instagram.

296 visningar0 kommentarer

Senaste inlägg

Visa alla

Commentaires


bottom of page