top of page
Sök
  • Skribentens bildTodd Åkesson

Damerna slutade tvåa i division 1

Efter en spännande sista helg slutade klubbens A-lag på damsidan tvåa i division 1.

Inför den sista avgörande helgen i division 1 var vårt damlag obesegrade med fem matchen i bagaget. Denna svit skulle hålla i sig även efter lördagen då man lyckades 3-1-besegra topplaget TSK Malmen. Således levde hoppet om elitserien inför den helt avgörande seriefinalen mot Danderyd/Djursholm där seger krävdes. Våra tjejer stred tappert mot det tuffa motståndet men föll tyvärr med 1-3. Därigenom slutade damerna, precis som herrarna, på en finfin andraplats efter en mycket starkt prestation på det hela taget. Bra jobbat tjejer!


I laget har Johanna Ström, Wilma Bergqvist, Louise Ternström, Astrid Bergh och Astrid Sandwall Törnqvist spelat. Laget har coachats av Stefan Åslin, Björn Sahlin och Kenneth Bergbom, I nästa nummer av Tromben kommer en längre summering av såväl herrarnas som damernas förehavandet i höstens division 1.


Klicka här för att se alla resultat från damernas division 1.

107 visningar0 kommentarer

Senaste inlägg

Visa alla

Comentários


bottom of page