Tack för allt, Henrik!
- Todd Åkesson
- 12 juni
- 2 min läsning
Efter 2,5 år på posten som tennisskole- och lekisansvarig har Henrik Nordgren valt att gå vidare med nya utmaningar. Henrik har under sin tid i NPTK gjort ett utmärkt arbete i att vidareutveckla tennisskolan/-lekis, fått fler barn att fatta tycke för tennis och därtill tagit fram flertalet spelare som börjat tävla såväl intern som extern på en bra nivå.
– Det är med stor glädje som jag ser tillbaka på min tid i NPTK, berättar Henrik. Jag har fått lära känna massvis med fantastiska människor och har haft de bästa kollegorna, det har nästan inte gått en dag på jobbet utan att jag har skrattat. Jag är glad över att ha satt strukturer på plats som gynnat bredden i tennisskolan och som har bidragit till att vi fått fram massvis med unga spelare från vår egen verksamhet. Jag är ändlöst stolt över mina spelare som jag har fått följa och se utvecklas som tennisspelare, men än viktigare, som människor. Med det sagt så har jag inga avsikter att bli ett spöke utan ser fram emot att få träffa alla medlemmar i hallen och på Näsaäng. Jag vill slutligen tacka Kenneth för förtroendet att ha fått sköta detta arbete som är så viktigt för så många barn och ungdomar.
Klubbchef Kenneth Bergbom kommenterar:
– När Henrik började hos oss hade han stora skor att fylla efter Elisabeth som under 30 års tid byggt upp vår tennisskola, men han har gjort det med både bravur och aldrig sinande entusiasm. Han är mycket omtyckt av spelare, föräldrar och kollegor. Vi önskar honom all lycka i hans nya vägval och hoppas samtidigt att han kan finnas kvar i någon roll framöver. Vi är också tacksamma att han tagit på sig finnas med under höstuppstarten och övergångsperioden då hans ersättare ska fasas in.
Hela klubben tackar Henrik för sitt skickliga och entusiasmerande arbete under denna tid och önskar honom stort lycka till i framtiden. Henrik gör sin sista arbetsdag den 15 augusti och hans ersättare presenteras under morgondagen.


Comments