top of page

Stor dramatik när Hennemann vände – fyra svenskor vidare

Skribentens bild: Todd Åkesson
Todd Åkesson
för 5 minuter sedan
3 min läsning

Den första omgången är färdigspelad i årets Stockholm Ladies när samtliga spelare nu har fått visa upp sig. Till torsdagens andra omgång tillika åttondelsfinaler återstår fyra svenskor då Caijsa Hennemann, Julita Saner, Grace Bernstein och Iva Marinkovic alla tog sig vidare. Även under onsdagen bjöds publiken på plats i Näsbypark på fin och i stora stycken dramatisk tennis när den första omgången i såväl singel som dubbel spelades klart. Av de totalt 10 svenskor som kvalificerat sig för huvudlottningen i singeln kunde fyra ta sig vidare till torsdagen. Först ut var 15-åriga Grace Bernstein på ett väldigt proffsigt sätt avfärdade Alexandra Biot med tydliga 6-2, 6-3. Grace spelade stabilt rakt igenom med hög energi och lät sig inte luras av belgiskans fina händer och slice. Imorgon väntar den andraseedade Coco Bosman från Nederländerna som under gårdagen behövde närmare tre timmar på sig för att slå ut en annan ung svensk talang, Emina Honic.

I det första av två svenskmöten för dagen kunde Julita Saner visa sin rutin när hon på en dryg timme besegrade den elva år yngre Valerie Hafström via 6-3, 6-0. Julita, som i juni vann vår sommartour på Näsaäng, får i sin nästa match ta sig an ännu en svensk spelare i form av den förstaseedade Sverigetvåan Caijsa Hennemann som fick svettas desto mer i sin öppningsmatch.

Den regerande mästarinnan hade nämligen en riktigt tuff öppningsmatch mot landsmaninnan Maja Radenkovic. 25-åringen räddade två setbollar i första set som hon sedan lyckades vinna i tiebreak. Trots det repade Maja mod och fortsatte att bjuda på riktigt bra och offensiv tennis vilket renderade i att hon vann andra set med 6-4. I avgörande hade Maja också en till synes trygg 5-2-ledning och där och då såg det dystert ut för förhandsfavoriten. Den här nagelbitaren skulle dock få ytterligare en vändning när Caijsa hittar ny energi och tar fem raka games fram till 7-5 och seger. Oerhört starkt gjort av Caijsa, inte minst mentalt givet hur matchen utspelade sig. För att sy ihop den matchen vill undertecknad ge en stor eloge till Maja som visade prov på grym tennis under alla sina tre matchen, inte minst idag mot Caijsa. Det är oerhört små marginaler som gör att hon inte vinner dagens fajt. – Jag är väldigt glad att Maja är tillbaka på tävlingsbanan, berättade Caijsa efteråt. Jag blev oerhört stressad idag men kämpar som ett djur för att försöka hitta lösningar på hennes offensiva spel. I vår Instagram-story hittar du hela intervjun med Caijsa som berättar om vändningen, tankegångarna vid 2-5 i avgörande set, stöden från läktaren och det som komma skall.

Den fjärde och sista svenska spelaren som tog sig vidare var den 18-åriga Iva Marinkovic som stod för en liten knall när hon på ett imponerande vis lyckades vända och vinna mot den tredjeseedade Maileen Nuudi i ännu en dramatisk historia. Den hårtslående estniskan vann första set med klara 6-1 och Iva tycktes ha vissa svårigheter med att hänga med i tempot. I början av andra kom hon in i det bättre och kunde via sitt energiska och uppoffrande spel vinna två otroligt tajta set. Slutsiffrorna skrevs till 1-6, 7-6, 6-4 och Iva ställs imorgon mot den ukrainska lucky loser-spelaren Vladlena Bokova.

Även imorgon börjar matcherna klockan 10 då vi har tre insläpp på fyra banor. Bernstein-Bosman inleder på centercourten och följs av svenskmötet Hennemann-Saner. Samtidigt spelas Marinkovic-Bokova på bana 3. Hela spelschemat och allt annat du behöver veta kring tävlingen hittas under länkarna nedan. Välkommen även imorgon för att heja fram svenskorna och njuta av mer proffstennis! Följ Stockholm Ladies

·         Lottningar och spelschema

·         Livescore

·         Livestream

·         Instagram

Foto: Kent Åkesson

 
 
 

Kommentarer


bottom of page