Klart för drömfinal – se svenskorna göra upp om titeln
- Todd Åkesson

- för 4 dagar sedan
- 3 min läsning
Den helsvenska drömfinalen är ett faktum. Både Nellie Taraba Wallberg och Caijsa Hennemann vann sina respektive semifinaler och gör imorgon, söndag, upp om titeln i den 22:a upplagan av vår 15.000-dollars ITF Stockholm Ladies. Spelstart klockan 12:00.
Det som i början av veckan kändes väldigt lovande för svenskt vidkommande med hela 15 blågula tjejer i den 32 spelare stora huvudlottningen har nu utvecklats till en fullfjädrad svensksuccé. Under lördagen vann såväl Nellie Taraba Wallberg (GTG/Påvelunds TBK) som Caijsa Hennemann (KLTK) sina semifinaler vilket innebär att de imorgon gör upp i en på förhand mycket rafflande och oviss final.
Nellie inledde extremt övertygande mot den tredjeseedade Beatrise Zeltina. Vid 6-1, 3-0 hade Nellie gamebollar i ytterligare fyra games men lyckades inte förvalta någon av dessa. Från ingenstans hade lettiskan en 4-3-ledning i andra set. Väl där la Nellie i nästa växel och vann tre games tämligen övertygande och kunde knyta näven och konstatera att hon var klar för final.
– Precis som tidigare matcher så började jag väldigt bra och aggressivt, säger hon efteråt. Men sedan blev jag lite nervös när jag skulle knyta ihop säcken samtidigt som hon började spela lite bättre. Jag blev kanske aningen påverkad av ett domslut som jag inte fick med mig till 4-1 i andra men är glad över att jag ändå vann.
Hon tillägger:
– Sedan tänkte måste jag ju tänka på den stora publiken som säkert ville ha lite spänning mot slutet, haha.

I den andra semifinalen fick Andre Lukosiute den bästa starten mot Caijsa Hennemann. Litauiskan, som vann tävlingen för två år sedan, var spelförande i inledningen och vann även första set med 6-4. Därifrån repade Caijsa mod och tog över både spelet och matchen. Hon fick Lukosiute att röra sig mer och över större ytor och började själv ta bollen lite tidigare. I kombination med Caijsas sedvanliga fighting spirit så lyckades hon vända semifinalen på ett väldigt imponerande vis via 6-1 i såväl andra som tredje set. Därmed var vår drömfinal ett faktum.
– Jag hade mer eller mindre lovat Johanna Larsson (Bille Jean King Cup-kapten och tidigare 45:a i världen) att det skulle bli två svenskor i finalen, berättar Caijsa och fortsätter.
– Jag blev lite förbannat efter första set och bestämde mig då för att bara gå ut och köra. Jag lyckades höja tempot och är nöjd med hur jag avslutade matchen. I och med att detta är min första inomhustävling på 20 månader efter skada så jobbar jag på att försöka hitta en bra balans mellan att jobba med min spelidentitet och att anpassa mig till hardcourt.

Söndagens final blir Nellies första på Senior-ITF-nivå. Hon har tidigare två semifinaler i bagaget. Den sex år äldre Caijsa är betydligt mer rutinerad i dessa sammanhang med hela nio ITF-singeltitlar på kontot, varav två under 2025. Trots Sverigetreans betydligt mer utbreda pokalskåp så var det Nellie som avgick med segern, efter 6-4 i avgörande set, när de båda möttes på Sardinien för så sent som en dryg månad sedan. Mot bakgrund av allt detta så förstår ni att vi har en riktig holmgång att se fram emot imorgon klockan 12:00.
Efter singelsemifinalerna spelades dubbelfinalen mellan Beatrise Zeltina/Kateryna Lazarenko och Nellie Taraba Wallberg/Linea Bajraliu. Det blev till slut en ganska ensidig affär där det lettisk-ukrainska paret var strået vassare från start. Nellie och Linea, som stundtals spelat briljant dubbel under veckan, kom inte riktigt upp i nivå idag. Finalen varade i ungefär en timme innan Zeltina/Lazarenko stod som segrare via 6-2, 6-2. Titeln blev båda spelarnas första i ITF-sammanhang, dessutom i deras första tävling tillsammans. Stort grattis!
Imorgon ska allt avgöras i och med vår helsvenska singelfinal. Det kommer med största säkerhet bli något alldeles extra. Varmt välkommen till upplösningen – spelstart klockan 12:00! Följ allt från Stockholm Ladies:
Foto: Kent Åkesson / Todd Åkesson












Kommentarer